Rodzaje protez stomatologicznych ruchomych

proteza

Rodzaje protez stomatologicznych ruchomych

W obecnych czasach wielu dentystów wyspecjalizowało się w zakresie protetyki, przez co są oni w stanie podjąć niezbędne ruchy, które posłużą pacjentowi w pozbyciu się problemu, jakim jest bezzębie – zarówno częściowe, jak i te, w którym pacjent nie ma już zębów w ogóle. Ze względu na to, że rozwój zarówno protetyki, jak i stomatologii ulega stałemu rozwojowi, oferowane rozwiązania – na przykład proteza – stają się coraz skuteczniejsze, a także coraz mniej bolesne w realizacji.

Protezy to rozwiązanie, które warto uwzględnić w poszukiwaniach idealnego rozwiązania protetycznego. Proteza to rozwiązanie bardzo uniwersalne, niezależnie od stopnia bezzębia można je zastosować. Sprawdź, czym są protezy – ruchome częściowe i całkowite – a także to, kiedy noszenie protezy jest wskazane.

Protezy ruchome

Protezy ruchome to uniwersalne rozwiązanie, stosowane w przypadku każdego typu bezzębia. Proteza ruchoma ma szereg zalet i wad, które warto jest uwzględnić przed jej wyborem. Proteza ruchoma wyróżnia się tym, że można ją w dowolnej chwili wyciągnąć z jamy ustnej. Z racji jej charakterystyki, głównym celem jej wyciągania jest zapewnienie odpoczynku dla wewnętrznych części jamy ustnej. Protezy mogą powodować różne obtarcia, a także nadwrażliwość, dlatego ściąganie protezy na noc jest niezwykle ważne.

Protezy ruchome niestety nie są tak dobrze zintegrowane z jamą ustną jak na przykład implanty, przez co pacjentowi przez bardzo długi czas będzie towarzyszyć uczucie noszenia ciała obcego. Oferowane protezy są obecnie dobrze dopasowane do pacjenta, przez co takie uczucie jest niewielkie. Dowiedz się, czym charakteryzuje się proteza ruchoma częściowa i proteza ruchoma całkowita.

Protezy ruchome częściowe

Protezy ruchome, które są częściowe, jak sama nazwa wskazuje obejmują tylko część uzębienia. Stosuje się je w przypadku, gdy pacjentowi zależy na zrekonstruowaniu jedynie częściowego braku w uzębieniu, na przykład kilku zębów. Ten rodzaj protezy do stabilizacji najczęściej wykorzystuje zęby pacjenta, które są już w jamie ustnej, dlatego szczególnie ważne jest, aby pacjent posiadał zęby w jamie ustnej.

Protezy ruchome częściowe to przede wszystkim protezy akrylowe, które charakteryzują się stosunkowo niską ceną – jedną z najniższych wśród wszystkich rozwiązań protetycznych. Warto jest zapytać lekarza protetyka, czy istnieje możliwość refundacji wykonania protezy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – istnieją pewne warunki, które należy spełnić, aby proteza została zrefundowana.

Protezy ruchome całkowite

Protezy ruchome całkowite najlepiej opisuje ich nazwa. Protezy tego rodzaju wyróżniają się tym, że obejmują cały ubytek w szczęce. Oznacza to, że takie protezy są w stanie zastąpić wszystkie zęby w przypadku, gdy cała linia zębów została przez pacjenta utracona. Protezy całkowite są odpowiedzią na całkowite bezzębie. Proteza tego rodzaju jest często stosowana, jednak warto jest rozważyć wariant taki jak proteza mocowana na implantach, gdyż tradycyjna proteza nie jest zbyt stabilna.